time remaining
status COMPLETED
talent scout
REWARDS
1.  350 EUR
2.  250 EUR
3.  150 EUR

Minimalizuj spolu s nami uhlíkovú stopuZamýšľaš sa pri svojom spotrebiteľskom správaní a životnom štýle nad dopadom na životné prostredie? Poď spoločne s nami prispieť k ekologickejšej a zdravšej spoločnosti. Zašli nám svoju ideu pre zelený produkt alebo službu teda koncept, ktorý by sme vedeli ponúknuť zákazníkom a tým spoločne minimalizovali negatívny dopad každého z nás na životné prostredie.


CHALLENGE


Ako by si zmenil našu súčasnú ponuku plynu a elektriny? Aký nový produkt či službu by sme mohli ponúkať naším zákazníkom? Jednoducho povedané, kam by sa podľa teba mala uberať energetická spoločnosť, ktorej záleží na životnom prostredí? Produkt môže byť pre domácnosti alebo firmy,  je len na tebe aký segment a cieľovku si zvolíš. Hodnotiť budeme hlavne tvoju ideu, ktorou sa radi v budúcnosti inšpirujeme pri tvorbe nášho produktového portfólia.

Pre inšpiráciu pripájame aj štvoricu faktov, ktoré ti môžu pomôcť pri tvorbe tvojho riešenia.

  • CO2 patrí medzi skleníkové plyny, ktoré sa hromadia v atmosfére a prepúšťajú slnečné žiarenie na Zem. Vrstva skleníkových plynov však následne zadržiava tepelné žiarenie, ktoré tak ostáva v atmosfére Zeme.
  • Na individuálnej úrovni môžeme znížiť emisie aj výraznejšie. Napríklad znížením teploty v domácnostiach len o 1–2 stupne, častejším využívaním MHD namiesto auta alebo vynechaním červeného mäsa zo stravy. Náhradou prepravy lietadlom za prepravu vlakom môžeme niekedy každý dosiahnuť zníženie emisií o viac ako 2 tony, čo je cca zníženie o 30 %. Pomohli by sme tým nielen planéte, ale aj svojmu zdraviu.
  • Napríklad 60 wattová žiarovka, ktorou sa svieti v priemere 3 hodiny denne, spotrebuje ročne približne 65,7 kWh elektriny. Pri výrobe tohto množstva elektriny sa do ovzdušia uvoľní 42 kg CO2. Ak by sme túto žiarovku nahradili úspornou žiarivkou, objem CO2 predstavuje len 9 kg, teda o 33 kg menej, a keby sme žiarivku nahradili LED žiarovkou, tak sa dostávame na 4,8 kg CO2 ročne, čo je až o 37,2 kg menej oproti klasickej žiarovke.
  • Jeden veľký strom dokáže spracovať deväť kilogramov CO2 za rok. To isté množstvo CO2 vyprodukuje napríklad osobný automobil pri ceste na vzdialenosť 52 kilometrov.

Ak aj ty surfuješ po zelenej vlne, určite vnímaš aké dôležité je zaoberať sa minimalizáciou tvorby našej uhlíkovej stopy. Okrem možnosti spoluvytvárať naše produktové portfólio preto odmeníme aj šírenie povedomia v online priestore o tom, ako dokáže jednotlivec minimalizovať svoj negatívny dopad na životné prostredie. Spomedzi tých, ktorí sa rozhodnú zdieľať aktivitu, ktorou znižujú negatívny dopad na životné prostredie, vyberieme najlepších. Identifikátorom bude náš #. Prezentuj svoju cestu po zelenej vlne, čo robíš pre zníženie negatívneho dopadu na životné prostredie aj ty!

#surfujmesppoluADDITIONAL INFORMATION:

Okrem finančnej odmeny tak môžeš získať aj špeciálnu cenu za šírenie povedomia o ekologickej a zdravšej spoločnosti medzi ľuďmi.  Ako spoločnosť, ktorá si zakladá na dátovej analytike, radi uvidíme riešenia založené na faktoch, dátach, štatistikách, ktoré môžu podporiť tvoju ideu. V konečnom dôsledku je však na tebe ako to uchopíš.

Hodnotené budú kategórie:

  • Nápaditosť
  • Realizovateľnosť
  • Dopad na životné prostredie 


Riešiteľov následne pozveme k nám do našej Galérie SPP, kde si v neformálnej atmosfére dáme niečo pod zub, zároveň si rozoberieme najlepšie z riešení. V budúcnosti radi prizveme vybraných riešiteľov k implementácii víťazného green produktu či idey.WINNERS

Maria Mojzisova
1st place
Pavol Banáš
2nd place
Monika Bullová
3rd place